Burun Estetiği

Burnun dış görünümünde değişiklik yapmamızı sağlayan operasyonlara rinoplasti diyoruz.
Eğer dış görünümle birlikte burun orta kemiğindeki eğriliğe de müdahale ediliyorsak buna septorinoplasti diyoruz. Burnumuz kemik ve kıkırdak yapıdan oluşan bir organdır. Nefes almamıza, soluduğumuz havayı nemlendirmeye ve filtre etmeye yarar. Burnun arka 1/3’ü kemik ön 2/3’ü kıkırdak yapıdan oluşur. Burnu şekillendirmek için ameliyatı yapan cerrah kemik yapıyı ve kıkırdakları yeniden şekillendirir. Burun estetiğinde kemik dokuyu törpüleyip burundaki çıkıntıları düzeltebiliyoruz. Ya da burun yan duvarlarını daraltabiliyoruz. Sağa ve sola yatık görünümde olan burunları orta hatta getirebiliyoruz. Yapılan septorinoplasti ameliyatı ile burun orta kemiğini düzeltmemiz ve daha iyi nefes almanızı ve istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlamamız mümkün. Burun ucumuz kıkırdak dokudan oluşmuştur ve bu yüzden de esnek ve hareketlidir. Bu kıkırdaklar şekillendirilerek burun ucunu daha ince daha küçük yapabiliriz. Burun estetiğinde kişilerin isteği doğrultusunda burun şeklinde her türlü değişiklik yapılabilir. Burda önemli olan kullanılan doğru tekniklerle kişinin cilt kalınlığını göz önünde bulundurmak ve sınırlarımızı belirlemektir. Doğru cilt analizi yapıldıktan sonra hastaya uygun teknikle burnu ne kadar küçülte bileceğimizi ya da yapılacak işlemin hastanın yüzüne yakışıp yakışmayacağını önceden görebiliriz. 

Hastanın cilt tipi kemik yapısı ve tüm burun anatomisi değerlendirerek istenilen burun şeklinin kişinin yüz yapısına uygun olup olmadığına karar veriyoruz. Simülasyon programlarla  yeni burun şekli tasarlayıp ameliyat öncesi kişiye yapılacak yeni burun yapısıyla ilgili  planlama yaptıktan sonra tüm hastalarımı burun estetiği süreci ile ilgili olarak maksimum bilgilendiriyorum. Ameliyat sonrası süreçte burnunuza nasıl bakmalısınız, ne yemelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz ve hangi durumlardan sakınmalısınız gibi pekçok bilinmesi gereken ayrıntı vardır. Ameliyat öncesi doğru bilgilendirilme yapılmazsa bu estetik görünümü de olumsuz etkileyen sonuçlara yol açabilir.        

İlk defa burun ameliyatı olacak hastalar burun estetiği için karar verirken cerrahına duyduğu güven büyük önem taşır. Çünkü burun estetiği ameliyatları elektif ameliyatlardır. Yani kişinin sağlığını tehdit eden ve acil olarak ameliyat edilmesi gereken bir hastalık değildir. Burun görünümünden rahatsız olan ve değiştirmeyi isteyen kişiler doğru doktoru buluncaya kadar beklemeli ve güven duydukları kişilere ameliyat olmalıdır. Doktorunuzla iyi bir iletişim içinde olmanız ve karşılıklı olarak birbirinizi anlamanız, iyi bir frekansta olmanız önemlidir. En doğru teknik ve şekil hasta ve hekimin karşılıklı konuşması sonrasında belirlenir. Doktorun tecrübesi ve hastanın ihtiyacı doğrultusunda açık ya da kapalı teknik yapılıp yapılamıyacağına karar verilir. Revizyon rinoplasti gibi ikinci ya da üçüncü kez burun ameliyatı olması gereken hastalar kapalı teknikle değil açık teknikle ameliyat edilmelidir. Yapısal problemi olan, ciddi kemik  çatıda sağa ya da sola yatan burunlarda görsel olarak tüm anatomiye hakim olmak için açık teknik tercih etmek çok daha avantajlıdır. 

Ben hastalarımla görüşmelerimde  mutlaka burun içini de değerlendirerek burun tıkanıklığı oluşturabilecek nedenleri belirliyorum. Ve her zaman şunu söylüyorum; sadece güzel bir buruna sahip olmak yetmez,  aynı zamanda nefes alan bir buruna da sahip olmalısınız.Yoksa dünyanın en güzel burnuna sahip olup tüm gece ağzınız açık uyuyorsanız ya da horlamanız varsa bunun bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Güzellik ve sağlık kavramı estetik ve fonksiyonel olarak bir bütün olduğunda anlam ifade eder. Biri olup diğeri olmadığında çok iyi nefes alan çok kötü görünümlü bir burnunuz varsa bu durumda ruhsal olarak sizi olumsuz etkiler. Benim burun estetiği yapmamda  ki amaç hem ruhsal olarak hemde fizyolojik olarak nefes alabildiğiniz bir burun oluşturmak. 

Tüm hastalarımla en az iki kez görüşüyorum. Burun estetiği ameliyatları aceleye getirilmemelidir. Doktorun hastasının doğal yapısını tanıması, kişiliğini tanıması ve ne istediğini anlaması için birlikte oturup konuşması karşılıklı fikir alışverişinde bulunması gerekir. Sağlıklı iletişim kurulamadığında hem doktor hem de hasta mutsuz olmakta ve yapılan tüm işlemler boşa çıkmaktadır. Burun estetiğinde hastalarımın beklentileri her zaman farklıdır. Bazı hastalar doğal ve estetiksiz görünüm isterken, bazı hastalar daha kalkık ve iddialı görünüme sahip burunu olsun istiyor. Burda amaç kişiye özel tasarlanan , yüzüne yakışan  bir burun oluşturmak. Burun estetiği özel butik tasarlanan elbiseler gibi  ‘ Haute Couture ‘ bir iştir. Kişiye özel tasarlanan elbiselerde bile güzellik ince detaylarda ve yetenekli terzilerin elinden çıkmış olmasında gizlidir. Cerrah olmakla estetik bakış açısına sahip cerrah olmak arasında çok fark vardır. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin bu konuda özel ilgi ve becerisi olan doktorları tercih etmesi kendi güzellikleri ve sağlıkları açısından yapılacak en doğru iştir. Bu konuda niyetli olanlara şimdiden bol şans ve sağlık diliyorum. 

burun estetigi 1BURUN ESTETİĞİ OLMALI MIYIM? 
Yüzümüzde güzelliğimize en çok katkı sağlayan organımız burnumuzdur. Çok güzel kaşınız, gözünüz dudağınız olsada yüzün tam ortasında eğri bir burun bu güzelliği bozar. Bayan ya da erkek kişinin güzel görünmesi iş hayatını,aile hayatını ve kişisel olarak psikolojisini olumlu etkileyen en önemli unsurdur. Özellikle nefes alma problemi olan kişilerin aynı ameliyatla burnunu dıştan güzelleştirmesi ve daha iyi nefes alan güzel bir buruna sahip olması mümkün. Eğer görünümle ilgili sıkıntınız varsa ve burnunuzu beğenmiyorsanız ve bu sorun sizde özgüven eksikliği oluşturyorsa ameliyat olmanız psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Estetik olarak güzel olduğuna inanan kişi hayatta daha avantajlı olur ve taşıdığı özgüven hayatının bütününe yansır. O yüzden burun estetiği olma kararı kişisel bir karardır .

Ailemizden en yakınımız bile bizim yaşadığımızı ve içinde bulunduğumuz durumu bilemez. Kişiyi en iyi kendi bilir, tanır. Burun estetiği olmaya  karar veren hastalar bu fikrin olgunlaşmasını beklemeli ve ameliyat olmadan once doğru bilgiler edinerek doktorunu iyi seçmelidir. Burun estetiği gibi yüz güzelliğini yakından etkileyen operasyonlar tek seferde işinin ehli kişilerce yapılmalı ve burunla ilgili problemler tek seferde çözülmelidir. Günümüzde yeteri kadar bilgi  sahibi olmadan yapılan yanlış seçimler ve tercihler sonucu mutsuz olan pek çok hasta bulunmaktadır. Burunla ilgili estetik ve fonksiyonel olarak problemi olan hastalar araştırmalı ve kişisel olarak kendine yakın hisettiği, bilgi ve birikim olarak güvendiği cerraha ameliyat olmalıdır.

burun estetigi1

ESTETİK BURUN AMELİYATI SÜRECİ NASILDIR?
Burun  estetiği ameliyatı ortalama kişinin 10-15 günlük istirahatte olmasını gerektiren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası evde dinlenip tamponlar ve alçı çıkana kadar iş yaşamına ara vermeyi gerektirir. Alçı ve tamponlar 3-5 gün arası çıkar ve geri kalan sürede ten rengi bandajlara geçilir. Kişi 10. Günden sonra işine geri dönebilir. Revizyon burun ameliyatlarında bu süre daha uzundur. Kaburgadan ya da kulaktan kıkırdak alınan durumlarda ise bu süre 20 güne çıkabilir. Yüzde oluşan şişlik ve morluklar 15. günde tamamen yok olur. Kişinin genetik yapısı, cilt tipi ve yapılan cerrahi işlemin şekli bu süreyi etkiler. 

Ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur söz konusudur. Bu konuda hastalarımı elimden geldiğince ayrıntılı bilgilendiriyorum. 

-Burun estetiği olan hastanın yatış şekli önemli midir? 
-Diet listesi nedir?
-Yemesi gerekenler ya da yememesi gereken yiyecekler nelerdir?
-Dikkat etmesi gerekenler nedir?
-Spor yapabilir mi?
-Güneşten korunulması gerekir mi?
-Yüzme havuzuna ya da denize girebilir mi?
-Ameliyat sonrası hangi ilaçları kullanabilir?

Bu tür sorular daha uzatılabilir. Her konuda bilgi sahibi olursanız bu süreci hem daha kolay geçirir hemde daha sağlıklı estetik olarakta güzel bir buruna sahip olabilirsiniz. Aklınıza takılan her soruyu doktorunuza sorabilmeli ve doğru yanıtlar alabilmelisiniz.

burun estetiği rinoplasti ameliyatı

ESTETİK BURUN AMELİYATI SONRASI AĞRI OLUR MU ?
Burun estetiği gelişen teknoloji ile artık ağrısız bir ameliyattır. Burun estetiğinde ağrı eşiği kişiye göre farklılık içerir ama tamponların eskisi gibi olmaması , daha konforlu alçı kullanılması ve uygulanan cerrahi tekniklerin gelişmesi ile ağrı duyusu eskiye göre daha azdır. Eskiden gazlı bez tamponların kullanılmasından kaynaklanan ‘’tampon burun ameliyatı sonrası çok acıtıyormuş’’ düşüncesi artık hastalarımızın yaşadığı bir sorun değildir. Uzun zaman Türk toplumunda bu algının devam etmesine neden olan gazlı bezler yerine bugün artık silikon tampon kullanıyoruz. Ve günümüzde tampon alınması 2 dk. gibi kısa süren,  ağrı oluşturmayan bir işlemdir. Kullandığımız termoplastik alçılar hastaların rahatça duş almasına olanak sağlayan suya dayanıklı malzemelerdir.

O yüzden haftalarca süren sudan ve sabundan uzak dönem burun estetiği sonrası artık yok. Hastalar rahatça saçını elini yüzünü yıkayıp bu süreci daha kolay geçirebiliyorlar. Kullandığımız tıbbi malzemeler  günümüzde çok daha kaliteli ve dokuya daha az hasar veriyor bu durum hastaların ameliyat sonrası dönemi rahat ve ağrısız geçirmesine yardımcı oluyor. Doktorunuzun ve sizin karşılıklı sabır ve özveriyle geçireceği bu dönem psikolojik olarak zor bir süreç olsada hastalarımla sürekli iletişim halinde olmak bu süreci kolaylaştırıyor.

Burun estetiği artık daha rahat daha konforlu Törpüleme İşlemi Daha Çok Tercih Ediliyor

CİLT KALINLIĞI BURUN ESTETİĞİNİ NASIL ETKİLER ? 
Cildin kalınlığı burun estetiği ameliyatı sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Ameliyat planlaması yapılırken kemik ve kıkırdak yapısı kadar cilt kalınlığının da göz önünde bulundurulması gerekir. Biz cerrahlar burun estetiği ameliyatında kemik ve kıkırdakları yeniden şekillendiriyoruz. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde cilt oluşturduğumuz yeni iskeleti sarar ve burun yeni şekline kavuşmaya başlar. Kişilerin sahip olduğu cilt kalınlığına göre avantaj ve dezavantajlar bu süreçte ortaya çıkar. Cilt ne kadar inceyse burun iskeletini sarması o kadar hızlı olur. Fakat cildin ince olması burun sırtında ve ucunda oluşabilecek en ufak düzensizliği ve asimetriyi dışa yansıtır. Bu yüzden ince derili hastalarda burun estetiği yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor.  Eğer cildiniz inceyse biz bu durumu göz önünde bulundurarak kemik ve kıkırdak yapı üzerine ‘’astar“ olarak adlandırabileceğimiz yine kişinin kendi vücudundan aldığımız yumuşak dokulardan bir bariyer oluşturuyoruz. Böylelikle derinin ince olmasından kaynaklanabilecek herhangi bir problemi bu şekilde gizleyebiliyoruz. 

Kalın derili hastalarda ise en önemli dezavantaj oluşturduğumuz keskin çizgileri ve açıları dışa iyi yansıtmamasıdır. Bu nedenle de burun derisi kalın olan hastalarda çekici bir burun ucu oluşturmak için buruna fazladan kıkırdak ek koyuyoruz. Bazen de istediğimiz sonuçları elde etmek için deriyi içeriden tıraşlıyoruz. Bunun amacı ise cildin yeni iskeleti  daha iyi ve hızlı bir şekilde sarması. Kalın derili hastalarda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta; burun hacminin küçültülmesi ile ilgili zorluklar oluyor. Çok kalın cildi olan hastalarda cildin iyileşmesi  ince derili  hastalara göre daha yavaş oluyor. Burun ucu ve sırtını çok küçülttüğümüzde cilt hemen küçülüp yeni çatıyı sarmakta zorlanabiliyor. Burun iskeleti ve cilt arasında oluşan boşluğa anormal iyileşme dokusu dolabiliyor. Bu durum istemediğimiz burun şekillerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. O yüzden kalın derili hastalarda bu durum göz önünde bulundurularak burnun ölçülü bir şekilde küçültülmesi gerekiyor. Ayrıca operasyonda kemik iskeletini ve kıkırdakları daha çok güçlendiriyoruz. Bu sayede çarpıcı ve mükemmel sonuçlar alabiliyoruz. Kalın derili hastaların iyileşme süreleri daha uzun olduğundan sabırlı olmaları gerekir. Daha net sonuçlar görebilmeleri için kalın derili hastaların  1  yıl ve daha uzun süre beklemesi  gerekebilir.

Ben tecrübeli bir cerrah olarak cilt kalınlığını ve kalitesini görüşmeler sırasında hastalarıma anlatıyorum. Bu konuda olası sonuçları belirterek cilt tipine en uygun şeklin belirlenmesinde hastalarıma yardımcı oluyorum. Biz buna “ kişiye özel burun tasarımı”  diyoruz. Tüm hastalarıma cilt tipine uygun burun yapıyorum. Estetik burun ameliyatları en ince ayrıntısına kadar planması gereken ameliyatlardır. Güzellik ve estetik ince ayrıntılarda gizlidir.

SORUN